Första dagen av Stockholm Design Week

Hallå hallå från denna buzy bloggerska som avverkat åtminstone ena halvan av första dagen av Stockholm Design Week!
Nu återstår kvällspasset med mingel på Elle Decoration Swedish Design Awards 2017 och även Årets RUM, om det går enligt planerna.

IMG_4086 3D7A2437

Idag har jag bland annat hunnit med en presslunch som hölls av Photowall som presenterade deras nya samarbete med Andreas Engesvik.
En tapetkollektion med tre mönster och ett fåtal färgställningar som enligt Andreas egen beskrivning kan passa fint i ett barnrum eller varför inte i sommarstugan?
Tre fina miljöer stylade av superduktiga Anna-Leena visade de nya tapeterna.

IMG_4087 IMG_4090 IMG_4085 image 3D7A2476 IMG_4091 IMG_4088

Därefter väntade en pressvisning där Fogia visade deras nyheter 2017 med nya fina soffan Jord och limiterade Murano vasen Luft båda designade av Luca Nichetto, en puff inspirerad av en vallmo som Nina Jobs formgivit, ännu en soffa designad av Andreas Engesvik, med flera andra jättefina nyheter som jag tänkte presentera lite mer noggrant lmed ”riktiga bilder” lite senare, för nu har jag nämligen inte tillräckligt med tid….

IMG_4089 3D7A2487 3D7A2486

Jag hann även med pressvisningen för Smaller Objects, Claesson Koivisto Rune’s eget varumärke med fina och roliga inredningsaccessoarer.
En bra start på Stockholms Design Week, och fortsättning följer!

Skärmavbild 2015-03-24 kl. 12.28.58

3 reaktioner på “Första dagen av Stockholm Design Week”

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.