Ständigt aktuelle Jaime Hayon som nyligen var Guest of Honour under Stockholm Design Week 2017, har gjort ett samarbete med möbelproducenten Wittmann, en nyhet som jag fick upp ögonen för tidigare idag via Instagram.
Här ser vi idel stoppmöbler klädda i trendig sammet, runda mjuka former, kontraster som skapats genom att använda olika materieål som tex marmor och läder, ja en hel del av rådande trender inprickade med andra ord, och därtill en gnutta lekfullhet som alltid då Jaime Hayon är med i bilden.
Här ovan ser vi Vuelta soffa och fåtöljer i två olika storlekar, bordet DD Table som finns både som litet sidenord och som soffbord, lilla bordet där man kombinerat läder och marmor samt sist men inte inte minst sängstommen Wingsbed.
Vill du kika på alla nyheterna så gör du det hos Wittmann
0 kommentarer