Svenskt Tenn öppnar glass-servering

qhvxvwjnmoyheke4ixsb

Ny vecka, den första veckan i maj dessutom, och nya inredningsnyheter och annat smått och gott väntar här hos mig.
Veckans första nyhet, den att Svenskt Tenn öppnar en glass-servering den 1 juni, föll jag för såklart då jag både älskar Svenskt Tenn och glass.
Enligt pressmeddelandet utlovas en uteservering utanför butiken på Strandvägen, och jag hopas att den pryds av deras supertjusiga trädgårdsmöbler!

pzeisbensgdtkzhfgdsz Pressbilder från Svenskt Tenn

Idén om en glasservering växte fram efter ett samarbete med glassföretaget Fryst när Tesalongen stod som värd för några middagar under vintern, och tillsammanshar de bland annat tagit fram en glass baserad på jasminte som blev väldigt omtyckt.
Glassen tillverkas hantverksmässigt på Kungsholmen i Stockholm och sortimentet varierar med säsongen och de råvaror som för stunden smakar allra bäst.
Till glassen gör Tesalongen egna tillbehör som karamelliserad kolakaka, spritade inlagda björnbär och hallonsirap med smak av doftpelargon.

Skärmavbild 2015-03-24 kl. 12.28.58

2 reaktioner på “Svenskt Tenn öppnar glass-servering”

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.