Ethimo visar sommaren 2016

12742664_891817127598085_831756599538799868_n

Mars är här och med det årets första vårmånad, och vad passar väl bättre då än att bjuda på härliga inspirationsbilder som visar italienska Ethimo. sommaren 2016.
Ethimo är som du kanske vet ett premiumvarumärke för utemöbler som växer sig allt starkare och som börjar synas allt mer ute i Europa, och här i Sverige är är det mitt agenturföretag By AGUS som har agenturen för varumärket.
På de första bilderna ser vi 2016’s stora nyhet, nämligen serien SWING som har designats av Patrick Norguet som även är designern bakom förra årets succé KNIT.

j_49379_03 Swing_family Swing_divano_part

SWING är tillverkad av pickled teak, vilket innebär att den är vackert grånad redan från starten och behåller detta utseende år efter år, samt galvaniserat (rostfritt) stål.
Textilierna är väderbeständiga och snabbtorkande (quick dry) och i vacker greige kulör medan prydnadskdddar kan köpas i fler olika kulörer.
Swing finns både som en modern version av den traditionella älskade hammocken och som vanlig soffa.

fotocover Tappeti Ethimo

Rug Collection

Helt nytt för i år bland accessoarerna hos Ethimo är de fina utemattor i två olika utföranden och kulörer, ett välkommet komplement som blir det där lilla extra för uterummet tillsammans med utomhusbelysning, planteringskärl
och väderbeständiga textilier.

Knit_lettino2 Knit_divaneto e poltrona Knit_poltrona alta_2

KNIT-serien även den designad av Patrick Norguet har utökats med en rad nya produkter, här ovan ser ni lounge-soffan, en öronlappsfåtölj samt en solbädd.
KNIT kommer i två olika utföranden, i ekologiskt odlad teak samt målad svart mahogny.
Den obehandlade teaken kan antingen åldras vackert och få en grånad träyta eller skötas om och oljebehandlas för att behålla sin typiska teaklyster. Båda varianterna har en grovstickad klädd sits och rygg i grått i det för utemöbler nya materialet Olefin/ polyetylen.
Materialet är utvecklat för sport- och funktionskläder, och när det gäller för utemöbler är det inte bara smuts- och vattenavvisande, utan står sig även mot solens strålar och bleks inte.

Knit_poltrona-alta-lounge1 Costes_modulare2

COSTES
Nytt för 2016 är att den populära serien COSTES utökas med en byggbar modulsoffa som gör det möjligt att
sätta ihop en loungesoffa i önskad storlek.

MERIDIEN_TAV+DIVANO MODUL MERIDIEN_COMPOANG

MERIDIEN lanserades faktiskt 2015 men eftersom den fått oförskämt lite uppmärksamhet, och nu i år med nytagna pressbilder så vill jag gärna visa er även denna.
En serie som passar väl in i vår nordiska inredningsstil, tillverkas av ekologiskt odlad teak samt rostskyddsbehandlat, pulverlackerat stål med dynor klädda med snabbtorkande och väderbeständiga textilier.
Serien innehåller både härliga loungemöbler och matgrupp.

Skärmavbild 2015-03-24 kl. 12.28.58

4 reaktioner på “Ethimo visar sommaren 2016”

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.