Veckans godbit som jag spanat in på Hemnet är inte en utan två alldeles magnifika vindsvåningar som är till salu just nu.
Visst är det något speciellt med vindsvåningar?
Det blir ofta lite mysig kryp-in-känsla med snedväggar, olika skrymslen och vrår, takfönster och kanske finns det som grädde på moset en fantastisk takterrass där man kan blicka ut över stadens takåsar.




Ett grått kök är verkligen helt rätt år 2015, här ser vi dock ett lite mörkare grått kök än det mest vanligt förekommande grå köken.
Snyggt att måla väggarna i exakt samma nyans så att köket liksom ser platsbyggt ut på ett helt nytt sätt.
Kombinationen grått och mässing är onekligen ett vinnande koncept, så snyggt!
Spana även in skåpsluckorna som är perforerade, ovanligt och fint tycker jag.



Härligt att se när någon vågar leva ut sin passion för färger och mönster som blandas hej vilt och ändå får ihop helheten, svårare än vad man kan tro.



Mäklarbilder från Alvhem Mäkleri
Vilket badrum! Gillar att man följer den grå tråden genomgående som tex här i badrummet där vi ser fina byrån Snö i samma grå nyans som vi såg i köket.
Helt rätt tänkt för en mer harmonisk inredning genomgående i ett hem.
Den här tjusiga vindsvåningen finns till salu just nu hos Alvhem Mäkleri och där hittar ni även ännu fler bilder och all information om Johannesbergsgatan 30 i Göteborg.
Mitt andra Hemnet-span hittar ni HÄR.

Mycket vackert inredd våning både i stil och färg. Tänk för nio år sedan gjorde vi om vårt kök. Jag målade allt trä;halv väggpanel och bänksida i samma grå som det ljusa grå i var bänkskiva Virrvarr. Lådorna är även i den grå nyansen. Skåpluckorna en nyans ljusare. Och halvväggen är rosa. Än idag älskar jag köket.Vänligen Liss.