
Lagom till designveckan i Milano och iSaloni 2015 passade IKEA på att öppna upp IKEA Temporary, en kombinerad utställning och butik kring deras köksprodukter, mat och hur hela livet faktiskt påverkas av vårt förhållande till mat och det som vi äter.
På plats finns några olika köksvarianter som har gjorts i samarbete med Paola Navone, Matali Crasset, Studio Irvine och Thomas Sandell för att visa upp den uppsjö av möjligheter som finns för att skapa ”ett eget kök” med hjälp av IKEA’s produkter och även idéer kring hur framtidens kök kan se ut.





Och som sagt även en hel del fakta om själva maten som vi äter, ibland känns det lite som om vi glömmer bort att maten som vi äter faktiskt är kroppens bränsle, och att vi presterar och mår därefter.
Ett väldigt bra ämne att lyfta fram, men samtidigt kan jag tycka att det är en lite udda debatt att ge sig in i när man som IKEA serverar och säljer istort sett bara halvfabrikat och mat som känns allmänt plastig och ihålig, eller?
I källaren hade man även gjort ett Food Lab (testkök) som stod öde och tomt, det fanns en gårsservering, en restaurang med bla köttbullar (även en ny vegetarisk variant) och pizza och sist men absolut inte minst även en butik med vanliga IKEA-produkter till försäljning.


Den finaste lilla installationen på plats handlade dock varken om kök eller om mat utan det var Ilse Crawfords kollektion SINNERLIG som gillades bäst av mig.
Jag vill ha typ alltihop när det kommer ut i butik i augusti.
Glas och kork är onekligen en mycket fin kombination.
IKEA Temporary finns kvar i ytterligare 6 månader för er som har vägarna till Milano, men jag tror det funkar ungefär lika bra att åka till ett IKEA-varuhus på närmare håll.

Sandell och… IKEA? Jezuuuz! : )