Louis Poulsen – PH 3½-2½ Copper

PH 3 kobber bord-m5

Det där med att fotografera i mörker för maximal effekt verkar vara något som är väldigt i ropet just nu, för så presenterar även Louis Poulsen deras limiterade utgåva av designlampan PH 3½-2½ designad av Poul Henningsen.
En klassisk bordslampa som står högt upp på många designentusiasters önskelista gissar jag, som nu alltså kommer i en tillfällig kopparutgåva.

PH-35-25-Kobber-Bord-int-02_articletopsplitleft
PH 3 kobber bord-m1

PH 3 kobber bord glas

PH 3 kobber bord-m2 Pressbilder från Louis Poulsen

Den 14:e mars lanseras den limiterade upplagan av Louis Poulsen PH 3½-2½, och lampan levereras med två överskärmar, en i opalglas och en i koppar, vilket gör att samma lampa kan få två helt olika uttryck och verkligen förgylla ditt hem.
Den limiterade utgåvan kostar i butik ca 11.600 kr och kan endast beställas/köpas mellan den 14 mars och 15 juni 2015.

Extra plus i kanten från mig för finfin styling, vi ser tillexempel soffan Fly från &tradition och tekannan Helena (designad av Helena Rohner) från Georg Jensen, så mycket fint på en och samma gång!

Inredningshjälpen/Anette

1 reaktion på “Louis Poulsen – PH 3½-2½ Copper”

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.